Logo Gmina Sobolew

News

News zdjęcie id 404

REUMATYZM – ZBADAJ SIĘ!

26.11.2019

W imieniu Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii działającej w obrębie Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) zapraszamy do wzięcia udziału w Programie profilaktycznym wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Aby przystąpić do Programu należy zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) współpracującej z Instytutem. W gminie Sobolew w Programie bierze udział Przychodnia NZOZ "CENTRUM-MED" (Gończyce 12, 08-460 Sobolew).
Więcej informacji o Programie na stronie:
www.wim.mil.pl/rzs.

REUMATYZM – ZBADAJ SIĘ!
W wybranych przychodniach w Warszawie pacjenci mogą skorzystać z krótszej ścieżki diagnostycznej pod kątem REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW (RZS) w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS.

Program został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. W Polsce na RZS cierpi około 350 tysięcy osób. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami choroby są bóle i obrzęki stawów (nasilające się rano i wieczorem), którym często towarzyszy uczucie sztywności. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia lub utrata masy ciała. Choroba może również zajmować i uszkadzać narządy wewnętrzne: płuca, nerki, serce i oczy. RZS wiąże się z wyższym ryzykiem miażdżycy i jej powikłań, w tym zawałów mięśnia sercowego. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.
Aby wziąć udział w programie należy udać się do jednej z poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) współpracujących z Wojskowym Instytutem Medycznym (WIM) lub innym realizatorem programu. Lista placówek POZ włączonych do projektu WIM dostępna jest pod linkiem - www.wim.mil.pl/rzs.
Diagnostyka przesiewowa obejmuje dwie wizyty u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej:
• na pierwszej wizycie wykonywane są badania układu ruchu i badania krwi,
• na drugiej wizycie - weryfikacja wyników (nie później niż w ciągu dwóch tygodni); w przypadku podejrzenia RZS lekarz POZ wystawia skierowanie na wizytę w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki RZS prowadzonym przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (szpital na Szaserów) w celu wykonania kompleksowych badań. Wizyta ta jest ustalana w trybie pilnym do 14 dni od skierowania.
Program kierowany jest do osób:
• w wieku od 18 do 67 lat,
• odczuwających dolegliwości bólowe ze strony stawów, które nie są spowodowane urazem,
• których stawy były lub są obrzęknięte.
Więcej informacji o programie na stronie - www.wim.mil.pl/rzs.

Lista przychodni biorących udział w Programie

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Maciej Błachnio</strong></p>

Maciej Błachnio

Urząd Gminy w Sobolewie

ul. Rynek 1
08-460 Sobolew
tel.: 25 682-50-23
fax: 25 683-27-36
e-mail: sobolew@sobolew.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.