Logo Gmina Sobolew

News

News zdjęcie id 140

Projekt z ZUS

03.10.2017

 

Oddział w Siedlcach

Projekt z ZUS

Dla kogo „Projekt z ZUS”?

Dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy. Młodzież powinna wiedzieć dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia można liczyć w zamian za opłacanie składek. Niestety te zagadnienia nie są uwzględnione w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Stąd pomysł Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na „Projekt z ZUS”, czyli popularyzację wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

 

Jedna lekcja

Podstawa programowa kształcenia ogólnego w szkole podstawowej zachęca nauczycieli, aby wykorzystywali metody aktywizujące. Jedną z nich jest projekt edukacyjny, który wspomaga nabywanie kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i współpraca
w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych. Metoda projektu rozwija u uczniów przedsiębiorczość i kreatywność. W procesie kształcenia można wykorzystać innowacyjne rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego w gimnazjum zobowiązuje nauczycieli, aby wykorzystywali metody, które aktywizują uczniów, w tym metodę projektu edukacyjnego.
W podstawie programowej zapisano, że w gimnazjum około 20% programu wiedzy
o społeczeństwie (WOS) powinno być realizowane w formie projektu edukacyjnego. Podczas nauki na III etapie wszyscy uczniowie muszą  uczestniczyć w przynajmniej jednym takim projekcie. Szkoła zamieszcza ocenę z projektu na świadectwie.

„Projekt z ZUS” może być prowadzony w każdym czasie (przez cały rok) we wszystkich szkołach, które się do niego zgłosiły.

Gotowy projekt

ZUS przygotował materiały dydaktyczne do przeprowadzenia lekcji o ubezpieczeniach społecznych. Powstały one przy współpracy z metodykiem nauczania. Mają one atrakcyjną dla uczniów formę. Nauczyciele mogą skorzystać ze scenariusza lekcji, prezentacji zawierającej kilkuminutowy film, karty projektu i arkuszy ocen. Wszystkie materiały do pobrania są dostępne na stronie www.zus.pl/edukacja/gimnazja-szkoly-podstawowe,
w zakładce "Materiały".

Można liczyć na pomoc

ZUS zapewnia opiekę merytoryczną a także szkolenia dla nauczycieli – opiekunów projektu. Zapraszamy na bezpłatne warsztaty 25 października br. o godz. 15.00 w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach (szczegóły i zapisy na stronie internetowej MSCDN).

Szczytny cel

„Projekt z ZUS” ma zwrócić uwagę młodzieży na zasadę solidaryzmu społecznego, potrzebę ubezpieczania się w czasie aktywności zawodowej i indywidualnej dbałości o swoją emerytalną przyszłość. Celem projektu jest systematyczne budowanie świadomości młodego pokolenia o tym jak ważne są ubezpieczenia społeczne.

 

Szczegółowych informacji dotyczących „Projektu z ZUS” w Oddziale ZUS w Siedlcach udziela:

Agnieszka Drzewowska

koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

tel. 25 640 16 63

e-mail: agnieszka.drzewowska@zus.pl

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Maciej Błachnio</strong></p>

Maciej Błachnio

Urząd Gminy w Sobolewie

ul. Rynek 1
08-460 Sobolew
tel.: 25 682-50-23
fax: 25 683-27-36
e-mail: sobolew@sobolew.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.